Jaki jest wpływ witaminy D na płodność mężczyzn i kobiet

Problem z poczęciem dziecka dotyczy około 20% populacji. Skala zjawiska jest tak duża, że niepłodność została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę społeczną ograniczającą podstawowe funkcje życiowe i stanowiącą problem ogółu ludzkości. Zastanówmy się jaką rolę w zapobieganiu tego zjawiska, odgrywa słońce i solarium.

Naukowcy łączą niską ilość obecnej w organizmie człowieka witaminy D z wieloma dolegliwościami i schorzeniami. Okazuje się, więc że człowiek unikając promieni słonecznych nieświadomie naraża się na niebezpieczeństwo gdyż 90 procent aktywnej witaminy D produkowane jest przez skórę właśnie pod wpływem promieni ultrafioletowych naturalnych bądź solaryjnych. Znając swój organizm oraz skórę można znaleźć odpowiedni balans między zdrowym nasłonecznieniem powodującym wytwarzanie się witaminy D a zagrożeniem spowodowanym przez poparzenie skóry.

Prawdziwym odkryciem okazał się wpływ witaminy D na płodność zarówno mężczyzn jak i kobiet. Liczne badania wykazują, iż poziom wytwarzanej w kobiecym organizmie przez słońce lub solarium witaminy D ma kluczowe znaczenie w funkcjonowaniu estrogenu.